Budownictwo przemysłowe
Konstrukcje stalowe Konstrukcje żelbetowe Naprawa konstrukcji stalowych Naprawa konstrukcji żelbetowych Remonty budynków przemysłowych

Konstrukcje żelbetowe

Ze względu na to w jaki sposób stal współpracuje z betonem, możemy dokonać podziału konstrukcji żelbetowych.

 

* żelbet – wkładką tworzącą zbrojenie są stalowe pręty, które mogą być umieszczone w betonie na terenie budowy lub jeszcze w wytwórni gdzie powstają prefabrykaty żelbetowe. Dzięki połączeniu betonu który posiada dobrą odporność na naprężenia ściskające i stalowych prętów odpornych na naprężenia rozciągające, powstaje materiał z wykorzystaniem którego można tworzyć bardzo wytrzymałe konstrukcje żelbetowe.

 

* siatkobeton – elementem zbrojeniowym jest siatka posiadająca kwadratowe oczka o bokach od 6 do 12 minimetrów. Zastosowanie tego typu siatki nadaje materiałowi dużą wytrzymałość na rozciąganie i inne obciążenia dynamiczne, chroni przed powstawaniem rys i nadaje materiałowi dużą szczelność.

 

*beton sprężony – powstaje poprzez wprowadzenie naprężeń ściskających, dzięki rozciągnięciu elementów zbrojenia, którymi są elementy stalowe o bardzo dużej wytrzymałości. Naprężenia te są odwrotne niż naprężenia które będą występowały podczas użytkowania materiału, dzięki czemu naprężenia te ulegną zrównoważeniu. Beton sprężony ze względu na wprowadzane naprężenia podczas produkcji materiału, możemy podzielić na:

 

* strunobeton – powstaje poprzez naciągnięcie drutów stalowych i zalanie ich betonem, gdy beton osiągnie odpowiednią wytrzymałość naciągi zostają zwolnione. Dzięki takim operacją powstaje beton sprężony z którego wykonuje się np. belki mostowe, czy płyty stropowe.

* kablobeton – elementem zbrojeniowym są stalowe kable które wprowadza się do specjalnych kanałów i naciąga. Kanały gdzie znajdują się naciągnięte kable wypełniane są betonem.

*drutobeton – charakteryzuje się tym że do betony wprowadza się równomiernie krótkie i cienkie druty stalowe.

 

Konstrukcje żelbetowe stosuje się bardzo często przy budowach dróg oraz mostów, czyli tam gdzie liczy się duża wytrzymałość materiałów. Przy budowie często wykorzystuje się prefabrykaty żelbetowe, czyli zrobione w wytwórni gotowe elementy, które dowozi się na miejsce budowy i łączy z pozostałymi elementami konstrukcji. Jeśli chodzi o prefabrykaty żelbetowe, to wytwarza się przykładowo belki mostowe, elementy infrastruktury drogowej jak bariery, mury oraz przepusty. Dla zastosowań w budownictwie mieszkaniowym produkuje się płyty stropowe, czy np. biegi schodowe oraz ławy i stopy fundamentowe. Oprócz wymienionych zastosowań konstrukcje żelbetowe stosuje się w budownictwie również do wielu innych celów.