Budownictwo mieszkaniowe
Roboty ziemne Fundamenty Ściany fundamentowe Ściany nośne Stropy Schody Wieńce Konstrukcja dachowa Pokrycia dachowe Komin Instalacje elektryczne Instalacje hydrauliczne Roboty wykończeniowe

Pokrycia dachowe

Zewnętrzna warstwa dachu, narażona na działanie warunków atmosferycznych. Pokrycia można wykonać zarówno materiałów naturalnych oraz sztucznych różniących się od siebie wieloma charakterystykami. Wyróżniamy następujące typy pokryć dachowych:


* dachówka - pokrycie układane z elementów ceramicznych lub cementowych, popularny w tradycyjnym budownictwie. Stosuje się dachówki różnych kształtów i kolorów, w zależności od technologii wypalania i dodanych barwników.

 

* blacha dachowa - blacha miedziana lub stalowa ocynkowana, niekiedy dodatkowo powlekana tworzywem sztucznym, np. poliestrem). Arkusze blachy dachowej układa się na deskowaniu i zagina na łączeniach. Odmianą blachy dachowej jest blacha trapezowa oraz blachodachówka.

 

* gont bitumiczny (dachówka bitumiczna) - to pasy modyfikowanej papy asfaltowej, powycinane w prostokąty, trójkąty, trapezy, sześciokąty. Ze względu na to, że mają małe wymiary i są elastyczne, poleca się je na strome, skomplikowane, łamane dach.

 

* papa - pokrycie stosowane na dachy o małym spadku i stropodachy. Jest to materiał tani i dający możliwość szybkiego ułożenia, ale niezbyt estetyczny i o niewielkiej trwałości. Stosowany zwłaszcza na budynki tymczasowe, w wypadku stropodachów pokrycie papą obecnie wypierane jest przez bezspoinowe masy bitumiczne.

 

* eternit - pokrycie uważane za bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka ze względu na zawartość azbestu.

 

* nylon dekarski - pokrycie dachowe stworzone na bazie elastycznych polimerów. Łączy on w sobie cechy samodzielnej powłoki dachowej oraz materiału do naprawy dachów.